Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Skorygowany szacunek produktu krajowego brutto za 2016 rok

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.10.2017

Równolegle z „Komunikatem dotyczącym deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r.” Główny Urząd Statystyczny publikuje skorygowany szacunek produktu krajowego brutto za 2016 rok.

Dane zostały opracowane zgodnie z metodyką Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010) wprowadzonego w życie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 roku oraz wytycznymi zawartymi w dostosowanym do ESA2010 Podręczniku deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych, edycja 2016.

Prezentowane dane o produkcie krajowym brutto i jego elementach zostały zrewidowane w stosunku do wcześniej publikowanych (21 kwiecień 2017 r.) z tytułu:

  • uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2016 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług, opracowania wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych na potrzeby tzw. październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora w oparciu o ostateczne dane źródłowe dla 2016 roku oraz wykorzystania dostępnych w tym czasie danych ze źródeł administracyjnych;
  • przeklasyfikowania kolejnych jednostek publicznych do sektora instytucji rządowych i samorządowych, począwszy od danych za 2010 rok.

 

Produkt krajowy brutto w 2016 roku wzrósł realnie o 2,9% wobec wcześniej opublikowanego wzrostu o 2,7%. Zanotowano większy pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego +0,7 pkt. proc. (wobec +0,3 pkt. proc.); zmniejszył się pozytywny wpływ popytu krajowego +2,2 pkt. proc. (wobec +2,4 pkt. proc.).

Do góry

Newsletter