Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja Głównego Urzędu Statystycznego na temat rewizji rachunków narodowych w latach 2010–2020

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
07.10.2022

Główny Urząd Statystyczny publikował 5 października 2022 r. zrewidowane dane roczne dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) w latach 2010–2020, informacje na temat najważniejszych zmian oraz ich wpływ na dynamikę i poziom nominalny PKB.

Dane z obszaru rachunków narodowych opracowane zostały zgodnie z zasadami wynikającymi z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 549/2013 z dn. 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010). Prezentowane obecnie dane zostały zmienione w porównaniu z dotychczas opublikowanymi w wyniku:

  • wykorzystania nowych i aktualizacji istniejących źródeł danych,
  • reklasyfikacji do sektora instytucji rządowych i samorządowych jednostek publicz-nych, które nie spełniają kryterium rynkowości, zgodnie z ESA 2010,
  • dostosowania metod implementacji rekomendacji Eurostatu w ramach harmonizacji systemu rachunków narodowych w Europejskim Systemie Statystycznym.
Do góry

Newsletter