Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja Głównego Urzędu Statystycznego na temat rewizji rachunków narodowych w latach 2010–2020

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.05.2022

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w październiku 2022 r. opublikowane zostaną zrewidowane dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) i dochodu narodowego brutto (DNB). Wstępne informacje na temat rewizji opublikowane zostały w dniu 14 sierpnia 2020 r. w Informacji o zaplanowanych cyklicznych rewizjach rachunków narodowych w latach 2020-2022[1].  

Rewizja polskich rachunków narodowych w 2022 r. uwzględni wyniki prac nad dalszym udoskonalaniem metod kompilacji danych oraz wykorzystaniem nowych źródeł danych. Podobnie jak poprzednie przeliczenia szeregów danych, zmiany wprowadzone zostaną zarówno w rocznych, jak i kwartalnych rachunkach narodowych oraz we wszystkich obowiązujących podziałach i klasyfikacjach.

Zmiany wprowadzone do rachunków narodowych obejmą okres 2010-2020 i wpłyną głównie na statystyki sektora przedsiębiorstw niefinansowych, sektora instytucji finansowych, sektora gospodarstw domowych, saldo handlu zagranicznego oraz akumulację brutto.

Szczegółowe informacje na temat wpływu wprowadzonych zmian na produkt krajowy brutto i dochód narodowy brutto udostępnione zostaną 5 października 2022 r. w notatce towarzyszącej Informacji Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie skorygowanego szacunku produktu krajowego brutto za 2021 rok.

Do góry

Newsletter