Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja Głównego Urzędu Statystycznego na temat rewizji rachunków narodowych w latach 1995–2018

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
06.10.2020

Główny Urząd Statystyczny publikuje zrewidowane dane roczne dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) za lata 1995–2018 oraz zakres zmian i ich wpływ na dynamikę, i poziom nominalny PKB.

Rewizja danych związana jest z implementacją zasad Zharmonizowanej Europejskiej Polityki Rewizji (HERP – Harmonised European Revision Policy) rekomendowanej przez Komisję Europejską wszystkim krajom Unii Europejskiej[1]. Cykliczne przeliczanie danych z obszaru rachunków narodowych i bilansu płatniczego[2] w ramach tzw. rewizji benchmarkingowych ma na celu dostarczanie użytkownikom spójnych i porównywalnych danych w długich szeregach czasowych.

Rewizją objęto dane roczne i dane kwartalne za okres 1995–2018, we wszystkich obowiązujących układach i klasyfikacjach. Dane kwartalne zostaną opublikowane na stronach GUS w 22 października 2020 r.

 

[1] Informacja o rewizji rachunków narodowych została opublikowana w sierpniu b.r. w Informacji o zaplanowanych cyklicznych rewizjach rachunków narodowych w latach 2020-2022 na stronie https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rachunki-narodowe/roczne-rachunki-narodowe/informacja-o-zaplanowanych-cyklicznych-rewizjach-rachunkow-narodowych-w-latach-2020-2022,12,1.html

[2] Informacja na temat rewizji danych bilansu płatniczego w latach 2004-2019 dostępna jest na stronie https://www.nbp.pl/statystyka/bilans_platniczy/rewizja-benchmarkingowa.pdf

Do góry

Newsletter