Zeszyt metodologiczny. Badania przedsiębiorstw niefinansowych
A A AData publikacji: | 19.02.2018 |
Badania przedsiębiorstw niefinansowych są istotnym elementem systemu informacyjnego państwa. Dane te stanowią podstawowe źródło informacji o strukturze przedsiębiorstw niefinansowych, ich działalności i wynikach. Są one wykorzystywane na potrzeby krajowe i zagraniczne, w tym aby wypełnić wymogi określone w ramach europejskiej statystyki gospodarczej. Dane statystyczne uzyskane na podstawie rocznych badań statystycznych są również wykorzystywane do aktualizacji rejestru statystycznego stworzonego na potrzeby badań prowadzonych przez statystykę publiczną. W niniejszym Zeszycie metodologicznym przedstawiono informacje o źródłach danych wykorzystywanych w kwartalnych i rocznych badaniach przedsiębiorstw niefinansowych, a także o wynikach opracowywanych na podstawie tych badań i formach ich prezentacji. Zeszyt ten ma stanowić kompendium wiedzy dla osób wykorzystujących wyniki badań przedsiębiorstw niefinansowych, pomocne w ich analizie i interpretacji. Będziemy wdzięczni za uwagi, które w kolejnych edycjach pomogą w pełniejszym dostosowaniu zawartości Zeszytu do potrzeb użytkowników. Podstawę prawną badań prezentowanych w Zeszycie metodologicznym stanowią:
W Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej opisywane w niniejszym Zeszycie metodologicznym badania są zawarte w bloku „Wyniki Przedsiębiorstw Niefinansowych” (1.61), z wyjątkiem badania dotyczącego finansów instytucji kultury, które znajduje się w bloku „Kultura” (1.28). Na zakres prowadzonych badań wpływa konieczność zaspokajania potrzeb użytkowników krajowych, a także wypełniania zobowiązań wynikających z przepisów prawa Unii Europejskiej. W przypadku rocznych badań prezentowanych w Zeszycie metodologicznym są to przede wszystkim dwa rozporządzenia:
Jednostką autorską odpowiedzialną za badania opisane w Zeszycie metodologicznym jest Departament Przedsiębiorstw. Przeprowadzenie badań, czyli zebranie danych od respondentów i ich kontrola zgodnie z założeniami Departamentu pozostaje w kompetencji Urzędów Statystycznych specjalizujących się w prowadzeniu poszczególnych badań. Departament Przedsiębiorstw opracowuje metodologię tych badań, w tym wskazuje źródła danych oraz wyznacza zakres podmiotowy i przedmiotowy, a także analizuje i prezentuje ich wyniki. W oparciu o zebrane dane prowadzi pogłębione badania, w tym związane z wypełnieniem przez Polskę wymogów nałożonych przez odpowiednie rozporządzenia Unii Europejskiej, odpowiada również w tym zakresie za współpracę z zagranicą. |