Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Partie polityczne w 2012 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.01.2014

Partie polityczne w Polsce działają na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych i uzyskują osobowość prawną przez zgłoszenie do Ewidencji partii politycznych, prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Na koniec 2012 r. zarejestrowane były tam 82 partie. W latach 2010-2013 dynamika liczby partii była niewielka (zmiana o 2-3 partie rocznie). W ciągu 2012 r., którego dotyczy ta notatka, do Ewidencji wpisane zostały 4 nowe partie, zaś 2 z niej wykreślono.

W 2013 r. GUS przeprowadził badanie statystyczne partii politycznych przy użyciu formularza SOF-3. W trakcie realizacji tego badania oraz w oparciu o dane Państwowej Komisji Wyborczej potwierdzono aktywną działalność 67 z 82 partii będących w Ewidencji, zaś wypełniony formularz złożyło 56 podmiotów. Wśród nich były wszystkie partie mające swoją reprezentację w parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej i w organach samorządu terytorialnego (6), jak również partie, których przedstawiciele zasiadali tylko we władzach samorządowych (15). Pozostałe 35 zbadanych partii w 2012 r. nie uczestniczyło we władzach na żadnym poziomie. Warto odnotować, że w Parlamencie Europejskim, tak jak i w parlamencie krajowym, swoich przedstawicieli miało 6 ugrupowań, jednak listy partii reprezentowanych w obu zgromadzeniach nie były tożsame. Jedna z partii z reprezentacją w polskim parlamencie nie miała swoich przedstawicieli w organie ustawodawczym UE i na odwrót wśród polskich posłów w Parlamencie Europejskim byli reprezentanci jednej partii, która nie weszła do Sejmu RP ani do Senatu RP.

 

Plik PDF zawiera część opisową, a plik XLS - tabele z danymi.

Do góry

Newsletter