Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Opieka nad dzieckiem pozbawionym opieki rodzicielskiej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
31.05.2012

Opieka oraz wychowanie dzieci i młodzieży pozbawionej całkowicie lub częściowo opieki i wsparcia ze strony rodziny naturalnej, może być realizowana przez rodziny zastępcze oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. Podstawowym źródłem informacji na ten temat są wyniki badań statystycznych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny na formularzach PS-01 i PS-02.
W końcu 2011 r. działało 37,3 tys. rodzin zastępczych, o 51 mniej niż przed rokiem. Większość z nich stanowiły rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem – 82,0% ogółu, dalej rodziny niespokrewnione z dzieckiem – 13,5% i zawodowe rodziny zastępcze 4,5%.
Rodziny zastępcze zapewniły opiekę 54,2 tys. dzieci do 18 roku życia oraz 3,2 tys. dzieci, które ukończyły 18 lat w roku sprawozdawczym, ale pozostały w rodzinie, w większości (ponad 95% przypadków) kontynuując naukę. W porównaniu do 2010 r. liczba dzieci w wieku 0-17 lat zwiększyła się o 0,4 tys. (wzrost o 0,7 %).
 

Do góry

Newsletter