Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zeszyt metodologiczny - Indeksy cen eksportu i importu

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 27.05.2022

W ramach niniejszego zeszytu metodologicznego zaprezentowana została metodologia i organizacja badania cen w handlu zagranicznym. Treść tego dokumentu stanowi podsumowanie doświadczeń zdobytych podczas realizacji badania poświęconego cenom w handlu zagranicznym, jak również wyników prac metodologicznych przeprowadzonych w tym obszarze w ostatnich latach.

Celem badania jest dostarczenie informacji o miesięcznych zmianach cen towarów będących przedmiotem międzynarodowej wymiany towarowej oraz dostarczenie informacji o ruchu cen w polskim handlu zagranicznym.

Krótkoterminowy i dokładny pomiar cen w handlu zagranicznym odgrywa ważną rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej. Pozwala ocenić skalę importowanej inflacji i opłacalność eksportu oraz umożliwia pomiar konkurencyjności polskich towarów na rynkach zewnętrznych i towarów importowanych na rynku krajowym.

Do góry

Newsletter