Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rachunek satelitarny gospodarki społecznej dla Polski za 2018 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 31.12.2021

Publikacja „Rachunek satelitarny gospodarki społecznej dla Polski za 2018 r.” prezentuje wyniki pierwszego rachunku satelitarnego gospodarki społecznej opracowanego w Polsce. Został on sporządzony w ramach grantu Eurostat „Rachunki satelitarne gospodarki społecznej”, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.

Polska jest drugim krajowym urzędem statystycznym w Unii Europejskiej, po Słowenii, który zrealizował ten rachunek satelitarny w ramach projektu Eurostat. Wcześniej, rachunek satelitarny gospodarki społecznej w oparciu o prawo krajowe sporządziła Portugalia. Prace nad rachunkami satelitarnymi aktualnie prowadzone są również w Hiszpanii, Francji i Włoszech.

Celem rachunku satelitarnego gospodarki społecznej jest wyznaczenie rozmiarów i rzeczywistej monetarnej wartości, jaką wnosi działalność tego sektora w gospodarkę. Opracowanie to wpisuje się w wizję rozwojową statystyki publicznej wyznaczoną przez Organizację Narodów Zjednoczonych, zakładającą potrzebę wyjścia poza PKB tak, aby zjawiska społeczne i gospodarcze obserwować w szerszym niż dotychczas ujęciu.

Rachunek satelitarny gospodarki społecznej może służyć jako kluczowe źródło danych do monitorowania udziału gospodarki społecznej w usługach publicznych i rozwoju społeczno-gospodarczym.

Do góry

Newsletter