Typologia oparta na siatce o poziomie rozdzielczości wynoszącym 1 km2 (siatka kilometrowa, tj. o kwadratowych oczkach o boku 1 km) służy do wydzielenia „ośrodków miejskich”, „klastrów miejskich” oraz „komórek siatki obszarów wiejskich”. Wydzielenie to następuje na podstawie komórek siatki posiadających podobne cechy oparte na gęstości zaludnienia i ciągłości geograficznej (sąsiedztwa).
Poszczególne trzy typy klastrów są definiowane w następujący sposób:
- ośrodki miejskie (klastry o dużej gęstości zaludnienia): klaster składający się z sąsiadujących ze sobą komórek siatki 1 km2 (bez komórek sąsiadujących tylko narożnikami) o gęstości zaludnienia co najmniej 1500 osób na 1 km2 i posiadających łącznie co najmniej 50 000 mieszkańców; granice w ten sposób wyznaczonego ośrodka miejskiego są następnie wygładzane poprzez włączenie do niego wszystkich komórek siatki sąsiadujących z co najmniej pięcioma komórkami (wliczając sąsiadujące narożnikami) należącymi do tego ośrodka miejskiego;
- klastry miejskie (klastry o umiarkowanej gęstości zaludnienia): klaster składający się z sąsiadujących ze sobą komórek siatki 1 km2 (wliczając komórki sąsiadujące tylko narożnikami) o gęstości zaludnienia co najmniej 300 osób na 1 km2 i minimalnej liczbie ludności wynoszącej 5000 mieszkańców; komórki zaklasyfikowane jako ośrodki miejskie przeważnie należą także do klastrów miejskich;
- komórki siatki obszarów wiejskich (komórki siatki o małej gęstości zaludnienia): komórki siatki, które nie zostały przyporządkowane do ośrodków miejskich lub klastrów miejskich.
Typologia oparta na siatce kilometrowej jest aktualizowana wynikami spisów powszechnych, tj. po pozyskaniu nowych danych dotyczących gęstości zaludnienia w siatce 1 km2.
Typy klastrów są wykorzystywane do wyznaczania stopnia urbanizacji (DEGURBA) oraz typologii miejsko-wiejskiej, zaś pośrednio są podstawą do wyznaczania funkcjonalnych obszarów miejskich oraz typologii metropolitalnej.
Typy klastrów w Polsce opartych na siatce kilometrowej
(dane Eurostatu oparte na liczbie ludności w siatce 1 km2 w 2011 roku)