Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
03.07.2019

Częstotliwość wydania: roczna

Definicje: Osadzony – określenie więźnia przebywającego w zakładzie karnym lub areszcie śledczym, obejmujące zarówno skazanych, jak i tymczasowo aresztowanych, a także ukaranych.

Skazany to osoba fizyczna, którą sąd w postępowaniu karnym, prawomocnym wyrokiem lub nakazem karnym, uznał winną popełnienia przestępstwa i wymierzył karę lub środek karny. Sprawca czynu karalnego posiada status skazanego od chwili uprawomocnienia się orzeczenia, przez całe postępowanie wykonawcze aż do zatarcia skazania.

Tymczasowo aresztowany to osoba podejrzana lub oskarżona o popełnienie przestępstwa, wobec której Sąd wydał postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Celem tymczasowego aresztowania jest uchronienie postępowania karnego przed realną groźbą podejmowania przez osobę podejrzaną lub oskarżoną o przestępstwo  bezprawnych działań zmierzających do utrudnienia procesu karnego.

Ukarany to osoba której sądownie orzeczono karę w toku postępowania w sprawach o wykroczenia. Przypadku gdy ukarany nie wywiązuje się z nałożonej kary innego rodzaju, Sąd orzeka Zastępczą karę aresztu.

Przekroje: płeć, szereg czasowy 2010-2018

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Do góry

Newsletter