Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zasady metodyczne - Sprawozdawczość statystyczna z zakresu gospodarki paliwami i energią oraz definicje stosowanych pojęć

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 21.06.2006

W publikacji omówiono ogólne zasady metodyczne ustalania danych statystycznych i sporządzania sprawozdań z zakresu gospodarki paliwami i energią w powiązaniu z podstawową dokumentacją dotyczącą wielkości: produkcji, zakupu, zapasów, zużycia i sprzedaży nośników energii. Szczegółowe wytyczne sporządzania poszczególnych sprawozdań zawierają objaśnienia załączone do wzorów formularzy sprawozdawczych.

Objaśnienia te podlegają aktualizacji wraz z wprowadzanymi zmianami w obowiązujących formularzach (określanych corocznie w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów). W uściślaniu zapisów objaśnień wykorzystywane są uwagi i zapytania zgłaszane przez jednostki sprawozdawcze.

Publikacja została opracowana przez zespół pracowników Agencji Rynku Energii S.A.

W trakcie jej opracowywania autorzy konsultowali zakres przedmiotowy z Departamentem Energetyki Ministerstwa Gospodarki i Departamentem Statystyki Gospodarczej Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędem Regulacji Energetyki. Poza tym wykorzystano uwagi i opinie niezależnych ekspertów – specjalistów w dziedzinie energetyki. Zgłoszone uwagi i opinie posłużyły autorom do uściślenia pojęć i dopracowania formy prezentacji.

Niniejsza publikacja jest adresowana przede wszystkim do osób sporządzających sprawozdania z zakresu gospodarki paliwami i energią. Jej celem jest przedstawienie podstawowych informacji o występujących w sprawozdaniach pojęciach. Dlatego też będziemy wdzięczni jej odbiorcom za przekazanie uwag i wniosków dotyczących zarówno tematyki, jak i sposobu jej prezentowania.
 

Do góry

Newsletter