Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zeszyt metodologiczny - Produkcja roślinna

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 02.02.2024

Podstawowym celem badań produkcji roślinnej jest dostarczenie informacji odbiorcom krajowym i zagranicznym o produkcji głównych ziemiopłodów rolnych, roślin pastewnych, warzyw gruntowych, owoców z drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych, z uwzględnieniem danych w zakresie powierzchni i plonów roślin uprawnych.

Pozyskane informacje są podstawą do dalszych analiz, tj. obliczenia produkcji globalnej, rachunków ekonomicznych rolnictwa i Produktu Krajowego Brutto (PKB). Informacje z tego zakresu są niezbędne do monitorowania realizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Są bardzo ważnym elementem w określeniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

W ramach prowadzonych badań statystycznych zbierane są informacje o powierzchni, plonach i zbiorach roślin uprawnych rolnych i ogrodniczych. Dane te, przy uwzględnieniu czynników warunkujących rozwój produkcji roślinnej, pozwalają określić kierunek zmian zachodzących w produkcji roślinnej. Umożliwiają opracowanie prognoz i stanowią podstawę wyznaczania rozmiarów produkcji roślinnej.

Do góry

Newsletter