Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polscy zawodnicy na XVII Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich Paryż 2024

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
01.10.2024

W trakcie XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich Paryż 2024 polscy zawodnicy zdobyli 8 złotych, 6 srebrnych oraz 9 brązowych medali. Polska zajęła 16. miejsce w klasyfikacji medalowej.

W dniach od 28 sierpnia do 8 września 2024 r. polska reprezentacja wzięła udział w letnich igrzyskach paralimpijskich. Gospodarz paraigrzysk został ogłoszony 13 września 2017 r. podczas 131. Sesji MKOl w Limie. Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Londynie przez Ludwiga Guttmanna, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Polacy po raz pierwszy na letniej paralimpiadzie wystąpili w 1972 r. w Heidelbergu.

Hasło Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu to: „Igrzyska szeroko otwarte”. W zmaganiach paralimpijskich w Paryżu wzięło udział 170 reprezentacji (w tym indywidualni sportowcy neutralni i olimpijska reprezentacja uchodźców) oraz 4400 zawodników. W Paraigrzyskach wystąpiło 82 reprezentantów Polski (40 kobiet i 42 mężczyzn). Polskim paralimpijczykom towarzyszyło 9 asystentów, pilotów lub przewodników. Polacy walczyli w 15 spośród 22 sportów rozgrywanych na Paraigrzyskach. Najliczniej reprezentowane przez Polaków były konkurencje paralekkoatletyczne – 25 sportowców (w tym 12 kobiet), którym pomagało dwóch asystentów. Licznie reprezentowane były również paratenis stołowy (11 sportowców, w tym 4 kobiety) oraz parapływanie (9 zawodników, w tym 3 kobiety). Sporty, w których Polacy nie wzięli udziału, to: goalball, koszykówka na wózkach, parajudo, piłka nożna pięcioosobowa, piłka siatkowa na siedząco, rugby na wózkach oraz tenis na wózkach.

Do góry

Newsletter