Piłka siatkowa w badaniach statystycznych (Notatka informacyjna)
A A AW 2012 r. reprezentacja Polski w piłce siatkowej po raz pierwszy w historii wygrała Ligę Światową i będzie reprezentowała Polskę na Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie. Niniejsza notatka jest oparta na wynikach badań statystycznych[1], realizowanych przez GUS i prezentuje dane na temat struktur organizacyjnych, sędziów, trenerów, infrastruktury i sukcesów polskiej siatkówki.
Osoby trenujące siatkówkę w klubach sportowych
Piłka siatkowa jest drugim po piłce nożnej, pod względem liczby ćwiczących, sportem w Polsce. Według badania klubów sportowych za 2010 r., siatkarze stanowili 10,6% z 934 822 wszystkich osób ćwiczących w klubach sportowych (łącznie z uczniowskimi klubami sportowymi i klubami wyznaniowymi), w tym piłkę siatkową plażową uprawiało 2108 osób (2,1% ćwiczących siatkówkę).
Siatkówkę trenuje prawie tyle samo mężczyzn co kobiet (odpowiednio 49 605 mężczyzn i 49 830 kobiet). Piłka siatkowa jest najbardziej popularnym sportem kobiecym w Polsce (20,5% wszystkich kobiet ćwiczących), a wśród mężczyzn jest druga (7,2% wszystkich mężczyzn ćwiczących), po piłce nożnej.
[1] Notatka prezentuje wyniki sprawozdawczości statystycznej klubów sportowych (formularz KFT-1), realizowanej co dwa lata (ostatnie za 2010 r.), polskich związków sportowych (formularz KFT-2) realizowanej corocznie oraz badania obiektów sportowych (formularze KFT-OB/a i KFT-OB/b), zrealizowanego po raz pierwszy za 2010 r. - kolejne edycje planowane co cztery lata, a także danych administracyjnych.