Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działalność instytucji kultury w Polsce w 2013 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.07.2014

W 2013 r. w Polsce działały1) 822 muzea i oddziały muzealne, 170 teatrów i instytucji muzycznych posiadających własny, stały zespół artystyczny, 3901 domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic, 337 galerii i salonów sztuki, 469 kin stałych oraz 9920 bibliotek publicznych i placówek informacyjno-bibliotecznych.

W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się liczba muzeów, kin stałych domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic, spadła natomiast liczba bibliotek publicznych i placówek informacyjno-bibliotecznych, galerii i salonów sztuki oraz teatrów i instytucji muzycznych. Zwiększyła się liczba zwiedzających w galeriach i salonach sztuki, muzeach,
a także widzów i słuchaczy w teatrach i instytucjach muzycznych, zmniejszyła się natomiast liczba widzów w kinach stałych oraz czytelników w bibliotekach publicznych i placówkach informacyjno-bibliotecznych.

W poszczególnych województwach Polski występowały różnice w stopniu korzystania z oferty kulturalnej. Jednym z wielu czynników wpływających na to zjawisko była zróżnicowana dostępność instytucji kultury, wynikająca z miejsca ich lokalizacji. Większa możliwość skorzystania z propozycji kulturalnej była w dużych miastach, w których najczęściej zlokalizowane były teatry i instytucje muzyczne, galerie, salony sztuki czy multipleksy, mniejsza natomiast w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, w których najwięcej było ośrodków kultury i świetlic.

Dostępność oferty kulturalnej uwarunkowana była także stopniem przystosowania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Coraz więcej instytucji kultury dostosowuje wejścia do budynków, jak również adaptuje je wewnątrz do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto coraz powszechniejsza staje się technika audiodeskrypcji, umożliwiająca odbiór treści wizualnych przez osoby niewidzące i słabowidzące.


1) Według stanu w dniu 31 XII 2013 r.

Do góry

Newsletter