Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wyznania Religijne. Stowarzyszenia Narodowościowe i Etniczne w Polsce 2006-2008

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.08.2010

W sierpniu 2010r. ukazała się kolejna edycja publikacji pt. „Wyznania religijne i stowarzyszenia narodowościowe i etniczne w Polsce 2006-2008”,[1] wydawanej cyklicznie przez GUS co 3-4 lata. Opracowanie składa się z dwóch odrębnych części, z których jedna zawiera informacje o kościołach i organizacjach wyznaniowych, zaś druga – o stowarzyszeniach narodowościowych działających w Polsce.

 

Wyznania

Dużym wyzwaniem dla statystyki jest oszacowanie liczebności członków poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych, charakteryzujących się dużą różnorodnością, co do wielkości, stopnia rozproszenia i rozmieszczenia.

Jak do tej pory, jedynym źródłem informacji o strukturze wyznaniowej ludności Polski jest badanie statystyczne prowadzone przez GUS od 1990 roku, w ramach którego dane o stanie i działalności kościołów i związków wyznaniowych pozyskiwane są bezpośrednio od organizacji wyznaniowych.

W Polce przeprowadza się stosunkowo dużo badań reprezentacyjnych, w których uwzględnia się pytanie o wyznanie, w tym wiele poświęconych specjalnie tematyce religijnej. Niestety tego typu badania nie dają wystarczającej wiedzy na temat liczby członków poszczególnych wyznań. Ze względu na specyfikę wyznaniową społeczeństwa polskiego badania ankietowe pozwalają w zasadzie oszacować tylko procentowy udział katolików; czasami ujawniają także ułamki procenta deklaracji prawosławnych, protestantów lub świadków Jehowy. Relatywnie niewielkie liczebności wyznań niekatolickich i ich nierównomierne rozmieszczenie sprawiają, że badania sondażowe nie są w stanie dostarczyć miarodajnych danych umożliwiających odtworzenie, czy choćby – przybliżenie pełnej struktury wyznaniowej ludności Polski. Większość spośród niewielkich ugrupowań religijnych w ogóle nie zostaje „wykryta” w badaniach przeprowadzonych na niewielkich, co najwyżej kilkutysięcznych próbach losowych.


 

[1] Po raz pierwszy publikacja jest także dostępna w wersji elektronicznej na płycie CD oraz na stronie Internetowej GUS: www.stat.gov.pl

Do góry

Newsletter