Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Atlas statystyczny województwa mazowieckiego

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 29.05.2018

W 2018 r. mija 100 lat od utworzenia Głównego Urzędu Statystycznego. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował „Atlas statystyczny województwa mazowieckiego” prezentujący zróżnicowanie przestrzenne zjawisk społecznych i gospodarczych w regionie. Mazowsze jest uznawane za jedno z najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie województw w Polsce. Wynika to z dominującej pozycji Warszawy i dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitalnego otoczonego terenami zmagającymi się z problemami depopulacji, bezrobocia i niskiej przedsiębiorczości.

W opracowaniu, za pomocą kartogramów i kartodiagramów oraz licznych wykresów, zaprezentowano zagadnienia związane z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem, a także wybrane dane dla regionów (NUTS 2) Unii Europejskiej. Poglądowy charakter publikacji umożliwia obserwację zróżnicowania regionalnego, będącego najważniejszym wyzwaniem polityki spójności Unii Europejskiej.

Zaprezentowane dane dotyczą roku 2016, a z zakresu rachunków regionalnych – 2015. W celu zilustrowania i przeanalizowania zachodzących w województwie mazowieckim zmian wybrane zagadnienia ujęto w retrospekcji od 2000 r., a także uwzględniono prognozę ludności do 2040 r.

Przekroje: powiaty, gminy
województwa i regiony NUTS 2 do porównań
Do góry

Newsletter