Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Nowoczesne technologie i nowe źródła danych w pomiarze inflacji

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 12.09.2022

W monografii Nowoczesne technologie i nowe źródła danych w pomiarze inflacji (t. 70 serii Biblioteka Wiadomości Statystycznych), pod redakcją naukową Jacka Białka, Mieczysława Kłopotka i Tomasza Panka, przedstawiono i podsumowano prace prowadzone w ramach projektu „Budowa zintegrowanego systemu statystyki cen detalicznych – INSTATCENY”. Projekt zrealizowało konsorcjum naukowe, zawiązane przez Główny Urząd Statystyczny (lidera projektu) ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i z Instytutem Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, dzięki środkom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyznanym w I edycji konkursu ogłoszonego w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTRATEG”.

Publikacja zawiera opis metodyki statystycznych badań cen na rynku detalicznym i działania podjęte w celu jej modernizacji. Ujęto w niej wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące produkcji danych statystycznych w tym obszarze, a przede wszystkim związane z podstawowym celem projektu, tj. uzyskiwaniem i przetwarzaniem danych pochodzących z nowych alternatywnych źródeł, takich jak dane dostarczane przez sieci handlowe oraz pobierane automatycznie ze stron internetowych sklepów, i wdrożeniem ich do praktyki badań cen detalicznych.

Publikacja jest dostępna na stronie: https://bws.stat.gov.pl/bws_70_nowoczesne_technologie_i_nowe_zrodla_danych_w_pomiarze_inflacji.

Do góry

Newsletter