Wstępne wyniki o odpadach komunalnych zebranych w 2007 r.
A A ASzacuje się, że w 2007 r. zebrano około 10 083 tys. ton odpadów komunalnych. Średni wskaźnik zebranych odpadów na 1 mieszkańca kształtował się na poziomie 265 kg. Selektywnie zebrano około 513 tys. ton odpadów komunalnych. Ilość wszystkich rodzajów odpadów zebranych selektywnie w stosunku do roku ubiegłego wzrosła.
Z analizy pozyskanych danych wynika, że w 2676 gminach prowadzona była selektywna zbiórka odpadów komunalnych, ale tylko w 280 gminach zbierano oddzielnie również odpady biodegradowalne. Były to przeważnie odpady powstające w sektorze usług komunalnych (np. przy utrzymywaniu terenów zielonych i cmentarzy), handlu i usług (odpady z targowisk i gastronomii) oraz w gospodarstwach domowych (łącznie z odpadami z ogródków przydomowych i działek rekreacyjnych).
Zmniejszyła się liczba gmin, które nie zorganizowały selektywnej zbiórki odpadów komunalnych z 558 w 2006 r. do 368 na koniec roku 2007.
W 2007 r. selektywnie zebrano zaledwie 5,1% odpadów komunalnych. Około 1,5% wysegregowano z masy zebranych odpadów zmieszanych. Niewielki odsetek odpadów został przetworzony metodą biologiczną i mechaniczno-biologiczną (3,6%) oraz termiczną (0,4%).
W Polsce termiczne przekształcanie odpadów komunalnych wciąż stosowane jest na niewielką skalę. Od 2001 r. poddano obróbce termicznej zaledwie 266 tys. ton odpadów komunalnych. W 2007 r. przetworzono termicznie 41 tys. ton tych odpadów.
Z ogólnej ilości zebranych odpadów komunalnych zmieszanych (około 9 570 tys. ton) 70% pochodziło z gospodarstw domowych, 25% z handlu, małego biznesu, biur i instytucji oraz 5% z usług komunalnych.
Deponowanie na składowiskach jest nadal podstawowym sposobem postępowania z odpadami komunalnymi w naszym kraju. W 2007 r. około 90% zebranych odpadów trafiło na kontrolowane składowiska. Na koniec roku zarejestrowano 929 czynnych kontrolowanych składowisk, które zajmowały ogólną powierzchnię 3 086 ha. Spośród nich 304 to składowiska wyposażone w instalacje odgazowywania, z których większość (bo 78%) stanowią takie, gdzie ujmowany gaz składowiskowy odprowadzany jest bezpośrednio do atmosfery.
Niepokojącym zjawiskiem jest wciąż rosnąca liczba tzw. „dzikich wysypisk”, na których porzucane są odpady. Pomimo tego, że w wielu gminach dzikie wysypiska usuwane są na bieżąco, w bardzo krótkim czasie pojawiają się nowe. Pod koniec roku 2007 gminy na swoim terenie doliczyły się około 3 tys. sztuk nielegalnych wysypisk, o ponad 300 więcej niż w 2006 r. W ciągu całego roku 2007 gminy zlikwidowały ich ponad 7 tys., czyli o ponad 1 tys. więcej niż w ciągu roku 2006. Najwięcej dzikich wysypisk zlikwidowano na terenach miast następujących województw: śląskiego – 1101, łódzkiego – 962, mazowieckiego – 952 i małopolskiego – 896.
Liczbę zbiorników bezodpływowych szacuje się na około 2 444 tys., natomiast przydomowych oczyszczalni ścieków na około 42 tys., zaś liczbę stacji zlewnych na około 2 tys.
W 2007 r. zostało zebranych i wywiezionych do oczyszczalni ścieków ponad 19 tys. dam3nieczystości ciekłych, z czego około 60% zebrano z gospodarstw domowych, około 10% z budynków użyteczności publicznej a pozostałe 30% z budynków jednostek prowadzących działalność gospodarczą.
Równocześnie informujemy, że w październiku br. na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego: http://www.stat.gov.pl w dziale “Statystyka krajowa” ukaże się publikacja pt. “Infrastruktura komunalna w 2007 r.”. W powyższej publikacji prezentowane będą m. in. informacje na temat zbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w następującym układzie:
- Oczyszczanie według form własności
- Gospodarka odpadami komunalnymi
- Odpady komunalne zebrane w kg na 1 mieszkańca
- Zebrane odpady komunalne zmieszane
- Odpady komunalne zebrane selektywnie
- Metody unieszkodliwiania odpadów komunalnych
- Składowiska kontrolowane
- Odgazowywanie składowisk kontrolowanych
- Miejsce deponowania odpadów komunalnych
- Selektywna zbiórka odpadów komunalnych w gminach
- Gromadzenie nieczystości ciekłych
- Nieczystości ciekłe wywiezione do oczyszczalni ścieków.