Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Charakterystyka ustawicznego szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwach w Polsce w 2015 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
12.10.2017

Notatka informacyjna opracowana została na podstawie wyników badania GUS SU-2 „Sprawozdanie o ustawicznym szkoleniu zawodowym w przedsiębiorstwach za rok 2015”, które przeprowadzone zostało w kwietniu 2016 r.

Badanie jest europejskim badaniem statystycznym realizowanym cyklicznie co 5 lat. Podmiotem badania były przedsiębiorstwa zatrudniające 10 i więcej osób, prowadzące podstawową działalność zaliczaną do 20 wytypowanych grup sekcji według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD2007). Badanie zrealizowano na losowo dobranej próbie, która wyniosła 20 000 jednostek, następnie wyniki uogólniono na całą populację. Analiza wstępnych wyników badania pozwoliła na określenie stopnia zaangażowania pracodawców w podnoszenie umiejętności i kwalifikacji osób pracujących w 2015 r. w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz klasy wielkości przedsiębiorstwa.

 

W 2015 r. ustawiczne szkolenie zawodowe prowadziło w Polsce 44,7% ogólnej liczby przedsiębiorstw objętych badaniem. Udział jednostek prowadzących ustawiczne szkolenie zawodowe wzrastał wraz z klasą wielkości przedsiębiorstw. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorstwa miały w różnym stopniu zapotrzebowanie na szkolenia. Spośród badanych jednostek najwięcej szkoleń – 80,6% prowadziły jednostki należące do sekcji K (działalność finansowa i ubezpieczeniowa) i działów 64-65 (finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych; ubezpieczenia, reasekuracja oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego) (...).

Do góry

Newsletter