Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Beneficjenci świadczeń rodzinnych w 2016 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
20.12.2017

W opracowaniu szczegółowo opisano zbiorowość rodzin z dziećmi, które pobierają zasiłek rodzinny, jako najliczniejszą i najbardziej reprezentacyjną grupę beneficjentów świadczeń rodzinnych.

 

W 2016 r. w Polsce średnio miesięcznie 1921,0 tys. świadczeniobiorców korzystało ze świadczeń rodzinnych mających na celu finansowe wsparcie rodziny.

W porównaniu z 2015 r. liczba świadczeniobiorców korzystających ze świadczeń rodzinnych wzrosła o 6,1%. W ciągu 2016 r. otrzymali oni świadczenia na łączną kwotę 9,3 mld zł, tj. o 24,6% wyższą niż w roku poprzednim.

Wśród wydatków na świadczenia rodzinne wyraźnie dominowały wydatki na pomoc skierowaną do rodzin z dziećmi, czyli zasiłki rodzinne wraz z dodatkami, zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia rodzicielskie – 59,9% ogółu wydatków. Natomiast wydatki na pomoc skierowaną dla osób niepełnosprawnych, czyli na świadczenia opiekuńcze, stanowiły 40,1% ogółu wydatków.

Do góry

Newsletter