Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wytyczne dotyczące opracowania HICP w kontekście kryzysu związanego z COVID-19

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
31.07.2020

Ze względu na trudności w prowadzeniu notowań cen detalicznych w związku z obostrzeniami dotyczącymi funkcjonowania handlu i koniecznością izolacji, Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opracował wytyczne (wskazówki metodologiczne) dotyczące obliczania zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP). 

Wskazówki Eurostatu zostały zastosowane przez Główny Urząd Statystyczny przy uwzględnieniu krajowej specyfiki badania i jego wymagań, zarówno w obliczeniach HICP, jak i krajowych wskaźników cen towarów  i usług konsumpcyjnych (CPI - inflacji). Rozwiązania przyjęte do opracowania  wskaźników cen, w szczególności tych szczebli Klasyfikacji Spożycia Indywidualnego według Celu (COICOP), dla których konieczne było dokonanie szacunku danych,  zamieszczano w informacjach sygnalnych dotyczących inflacji, publikowanych zgodnie z wymaganymi ustawowo terminami. Każdy wskaźnik cen niższego szczebla klasyfikacji COICOP, w którego opracowaniu w istotnej części przyjęto dane szacunkowe  wyróżniono odnośnikiem wraz z przypisem objaśniającym metodę imputacji.

Szczegółowy opis ww. wytycznych opisaliśmy w pliku pn. Nota metodologiczna z 14.04.2020 r. – wytyczne dotyczące opracowania HICP w kontekście kryzysu związanego z COVID-19.

W lipcu 2020 r. ukazały się kolejne wytyczne opracowane przez Eurostat, obejmujące istotne aspekty metodologiczne związane z obliczaniem wskaźników HICP w okresie znoszenia ograniczeń mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W okresie przejściowym wskaźniki cen konsumpcyjnych opracowywane są w oparciu zarówno o wytyczne opublikowane w kwietniu jak i w lipcu 2020 r.

 

Szczegółowy opis ww. wytycznych opisaliśmy w pliku pn. Nota metodologiczna z 31.07.2020 r. – wytyczne dotyczące opracowania HICP w kontekście kryzysu związanego z COVID-19.

Wytyczne przygotowane przez Eurostat: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/10693286/HICP_lifting_lockdown_measures_guidance.pdf

Do góry

Newsletter