Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Co warto wiedzieć o inflacji?

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 11.12.2019

Publikacja zawiera przedstawione w formie pytań i odpowiedzi najistotniejsze informacje opisujące inflację, czyli jej statystyczną prezentację w formie wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ilustrujących zmiany cen produktów kupowanych przez gospodarstwa domowe. Pytania wybrano spośród najczęściej zadawanych w tym obszarze statystyki.

Formułując odpowiedzi na te pytania unikano opisu skomplikowanej metodologii oraz naukowej terminologii, tak aby w sposób przejrzysty wytłumaczyć w jaki sposób przebiega badanie i jak należy czytać jego wyniki.

Z publikacji można dowiedzieć się jak są zbierane dane do badania cen, co jest uwzględniane w tzw. „koszyku inflacyjnym”, a także, gdzie można znaleźć wyniki badań i jak je interpretować. Zostały również zamieszczone wyjaśnienia dotyczące sposobów obliczania inflacji.


Kolejna edycja publikacji z 2024 r. dostępna jest pod linkiem:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/co-warto-wiedziec-o-inflacji-cz-ii,18,2.html

Do góry

Newsletter