Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Jednostka lokalna

Nazwa angielska: Local unit

Definicja:

Zorganizowana całość (zakład, oddział, filia) położona w miejscu zidentyfikowanym odrębnym adresem, pod którym lub z którego prowadzona jest działalność co najmniej przez jedną osobę pracującą.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Przy określaniu jednostki lokalnej w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON przyjmuje się, że:

1) zakłady samodzielnie bilansujące zlokalizowane pod tym samym adresem są odrębnymi jednostkami lokalnymi,

2) objęte odrębną rejestracją prawną organizacyjne części podmiotów są jednostkami lokalnymi,

3) jednostki prowadzące działalność w zakresie transportu są jednostkami lokalnymi według miejsc, z których wydawane są polecenia lub organizowana jest praca,

4) jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa są jednostkami lokalnymi według miejsc, w których przyjmowane są zlecenia na wykonawstwo robót budowlanych i pomocniczych albo wykonywane są prace zarządu, albo prowadzona jest organizacja pracy budowlanej i pomocniczej; place budów (miejsca realizacji poszczególnych budów) nie są jednostkami lokalnymi,

5) zakłady lecznicze podmiotu leczniczego, o których mowa w przepisach o działalności leczniczej, są odrębnymi jednostkami lokalnymi.


Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2023 r. poz. 773)

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Rejestry urzędowe (REGON , TERYT)

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
GUS – Departament Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów
e-mail:
Do góry

Newsletter