Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Komentarz do artykułu Krajoznawca ma wątpliwości autorstwa Roberta Robaszewskiego opublikowanego w Gazecie Wyborczej 13-12-2024 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
20.12.2024

Odnosząc się do artykułu Krajoznawca ma wątpliwości zamieszczonego 13.12.2024 r. w Gazecie Wyborczej Tygodnik Prosto z Polski, autorstwa p. Roberta Robaszewskiego, pragniemy podkreślić, że wnioski zaprezentowane w informacji GUS odnoszą się do syntetycznego wskaźnika walorów turystycznych, który jest inną miarą niż statystyka udzielonych noclegów, do której odwołuje się autor artykułu. Pełna metodologia badania walorów turystycznych dostępna jest w zeszycie metodologicznym zamieszczonym na stronie Internetowej GUS https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/zeszyty-metodologiczne/zeszyt-metodologiczny-walory-turystyczne-w-powiatach-i-ich-otoczeniu,3,1.html .

Opublikowana przez GUS praca eksperymentalna i jej wyniki, dają podstawę do wyciągnięcia przez decydentów wniosków odnośnie do pozycji, jaką dana jednostka terytorialna zajmuje pod względem walorów turystycznych przy wykorzystaniu syntetycznego wskaźnika. Wnioski z analizy stanowią rekomendację dla podejmowania decyzji odnośnie do polityki rozwoju w zakresie turystyki. Należy podkreślić, że na walory turystyczne składają się różnorodne czynniki: środowiskowe, kulturowe, związane z bazą turystyczną. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że takie zjawiska jak zanieczyszczenie środowiska czy przestępczość osłabiają walory turystyczne.

Przy wyznaczaniu wartości wskaźnika walorów turystycznych dla powiatów oraz miast na prawach powiatu, zgodnie z metodologią, GUS uwzględnił zarówno zasoby występujące na terenie jednostki samorządu terytorialnego, jak i (z malejącą funkcją odległości) znajdujące się na terenie sąsiednich powiatów.

We wskaźniku walorów turystycznych zaprezentowanym w opracowaniu GUS dominujące są 2 rodzaje walorów: środowiskowe i kulturowe, a z mniejszą wagą ujęte są walory związane z bazą turystyczną i czynniki destymulujące.

Autor artykułu przywołuje opinię Pana Mariana Juraka prezesa Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK, który w swojej analizie uwzględnia zmienną odnoszącą się do liczby udzielonych noclegów. Podobna zmienna, ale odnosząca się do oferowanych miejsc noclegowych jest jednym z wielu składników wskaźnika walorów turystycznych. Obserwacje przytoczone przez autora artykułu odnoszą się do innej miary niż opisana w publikacji z pracy eksperymentalnej - opracowanie GUS podchodzi do zagadnienia w znacznie szerszy sposób.

Do góry

Newsletter