Menu
Czytaj dalej
Czytaj dalej
Wstępna informacja o relacji deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w 2023 roku
02.04.2024
Zgodnie z notyfikacją, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku stanowił 5,1% PKB, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 49,6% PKB.
Czytaj dalej
Równoległy oraz wyprzedzający zagregowany wskaźnik koniunktury, zegar koniunktury - szereg do stycznia 2024 r.
02.04.2024
Analiza cykli koniunkturalnych dokonywana na podstawie złożonych (syntetycznych/zagregowanych) wskaźników opisujących w sposób syntetyczny wahania koniunkturalne w całej gospodarce prowadzona w ramach prac statystyk eksperymentalnych. Oszacowano równoległy (COINC) oraz wyprzedzający (LEAD) zagregowany wskaźnik koniunktury gospodarczej. Wskaźnik równoległy (jednoczesny) odzwierciedla bieżący stan koniunktury, natomiast wyprzedzający wskaźnik koniunktury przedstawia, z pewnym określonym wyprzedzeniem, przyszły stan koniunktury gospodarczej.
Czytaj dalej
Wyrównania sezonowe - przeciętne zatrudnienie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie
29.03.2024
Wyrównania sezonowe - przeciętne zatrudnienie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie
Linki
Uczestnictwo mieszkańców polski (rezydentów) w podróżach
29.03.2024
Uprzejmie informujemy, że w dniach od 2 do 22 kwietnia 2024 roku, na terenie całego kraju Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi w wylosowanych mieszkaniach badanie reprezentacyjne dotyczące uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach. Badanie realizowane będzie przede wszystkim telefonicznie. Ponieważ uzyskane od Państwa informacje są niezwykle istotne, zwracamy się z gorącą prośbą o udział w wywiadzie.
Czytaj dalej
Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 roku
29.03.2024
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,9% (wskaźnik cen 101,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2).
Czytaj dalej
Koniunktura w gospodarstwach rolnych w drugim półroczu 2023 roku
29.03.2024
W ocenie rolników zarówno zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2023 r., jak i bieżąca (grudzień 2023 r.) sytuacja gospodarstw rolnych kształtowały się niekorzystnie. Również prognozy na I półrocze 2024 r. są pesymistyczne. Nastroje rolników były jednak mniej negatywne w porównaniu z poprzednią edycją badania. Odnotowano wzrost wartości wskaźnika zmiany sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego o 3,6 p. proc. w porównaniu z I półroczem 2023 r.
Czytaj dalej
Obszary wiejskie w Polsce w 2022 roku
29.03.2024
Analiza zróżnicowania i stopnia rozwoju gospodarczego oraz poziomu życia na obszarach wiejskich w Polsce w zakresie m.in. cech demograficznych i społecznych, sytuacji ekonomicznej ludności, warunków mieszkaniowych, infrastruktury technicznej i społecznej, podmiotów gospodarki narodowej, użytkowania gruntów, cech produkcyjnych rolnictwa, środowiska naturalnego oraz finansowania obszarów wiejskich.
Czytaj dalej
Rachunek podaży i wykorzystania wyrobów i usług w 2020 roku
28.03.2024
Badanie dostarcza informacji o podaży i wykorzystaniu wyrobów i usług oraz gospodarce jako całości poprzez pokazanie podaży pochodzącej z produkcji krajowej i importu oraz jej wykorzystanie na cele zużycia pośredniego, spożycia indywidualnego i zbiorowego, nakładów brutto na środki trwałe, przyrostu rzeczowych środków obrotowych i eksportu.
Linki
Informator o badaniach i opracowaniach dotyczących obszarów transgranicznych
28.03.2024
Folder prezentujący ogólne informacje o prowadzonych badaniach obszarów przygranicznych oraz prezentujący opracowania i raporty poświęcone tej tematyce.
Czytaj dalej