Nowe źródła danych w czasach cyfrowej transformacji



Informacje są niezbędne do funkcjonowania współczesnego społeczeństwa w dobie transformacji cyfrowej. Dlatego urzędy statystyczne państw europejskich poszukują nowych źródeł danych. Znaczna część danych pozostaje obecnie w gestii sektora prywatnego. Gromadzą je miedzy innymi operatorzy sieci telefonii komórkowej, dostawcy energii oraz zapewniający usługi w mediach społecznościowych. Udostępnienie tych danych społeczeństwu w postaci statystyk dostarczyłoby informacji tak potrzebnych do dalszego rozwoju gospodarki i społeczeństwa. Korzystanie z takich źródeł nie wymaga dodatkowych wysiłków, które dzisiaj muszą podejmować przedsiębiorcy proszeni o przesyłanie sprawozdań.
Wyzwania transformacji cyfrowej stały się impulsem do zmian prawa. Znowelizowane zostało rozporządzenie (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej. Zmiany dotyczą między innymi udostępniania danych będących w gestii sektora prywatnego na potrzeby sporządzania statystyk publicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej ochrony korzystających z usług.
Główny Urząd Statystyczny, w ramach polskiej prezydencji w Grupie Roboczej Rady ds. Statystyki, aktywnie uczestniczy w budowaniu ram współpracy w tym obszarze. W dniach 10-11 kwietnia 2025 r. w Warszawie spotkali się szefowie krajowych urzędów statystycznych państw UE, Eurostatu i EFTA. Omówiono zasady współpracy z sektorem prywatnym, wstępnie ustalano także drogę wdrażania konkretnych rozwiązań oraz produkty, które byłyby udostępniane obywatelom. Otwiera się nowy rozdział w historii statystyki publicznej w Europie. To kolejny krok w cyfrowej transformacji służącej każdemu obywatelowi.