Rok 2021
A A AW 2021 roku Główny Urząd Statystyczny uczestniczył w projekcie „Poprawa rozwoju statystyki na Ukrainie” (Improving Statistics Development in Ukraine), który dotyczył statystyki przedsiębiorstw a jego odbiorcą była Państwowa Służba Statystyki Ukrainy. Projekt był koordynowany przez OECD. Oprócz ekspertów OECD oraz GUS wzięli w nim udział również przedstawiciele izraelskiego urzędu statystycznego. Organizacyjny patronat sprawowały ponadto służby spraw zagranicznych Polski i Izraela. Celem projektu było wsparcie rozwoju zdolności instytucjonalnych statystyki ukraińskiej w zakresie zbierania i gromadzenia odpowiednich danych, które mogą służyć jako kluczowy wkład w kształtowanie polityki.
Projekt wpisał się w ramy programu polskiej współpracy rozwojowej, która jest koordynowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ze strony Głównego Urzędu Statystycznego został on zrealizowany przez Departament Przedsiębiorstw, Departament Programowania i Koordynacji Badań oraz Departament Badań Społecznych. Rolę koordynującą w GUS pełnił Departament Współpracy Międzynarodowej.
W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się związanymi z zagrożeniem epidemicznym projekt w całości został zrealizowany on-line w formie trzech webinariów:
- Pierwsze webinarium pt. „Methodology for compiling statistics to analyse the development of small and medium-sized enterprises (SMEs), including at regional and local levels” w dniu 27 kwietnia 2021 r.
- Drugie webinarium pt. „Methods and standards for developing questionnaires and surveys” w dniu 13 lipca 2021 r.
- Trzecie webinarium pt. „Methodology for calculating enterprise demography statistics” w dniu 9 listopada 2021 r.
W trakcie spotkań on-line polscy eksperci przybliżyli statystykom ukraińskim krajowe doświadczenia w zakresie statystyki małych i średnich przedsiębiorstw oraz demografii przedsiębiorstw, a także dobre praktyki i wyzwania związane z wdrażaniem unijnego rozporządzenia dot. statystyki strukturalnej przedsiębiorstw. Dodatkowo zaprezentowano zagadnienia dotyczące aspektu prawnego prowadzenia badań w Polsce, metod oraz standardów organizacyjnych w zakresie tworzenia formularzy do badań statystycznych, a także testowania formularzy elektronicznych. Kolejnymi poruszanymi aspektami były kwestie dotyczące wykorzystania danych administracyjnych, wyznaczania małych i średnich przedsiębiorstw oraz danych ich dotyczących. W czasie spotkań oprócz prezentacji prowadzone były sesje Q&A, które cieszyły się dużym zainteresowaniem strony ukraińskiej. Jednocześnie w trakcie spotkań wykonano kilka ćwiczeń mających na celu sprawdzenie zrozumienia przekazywanych treści.
Realizacja projektu została bardzo dobrze oceniona zarówno pod kątem merytorycznym, jak i organizacyjnym.
Szczegółowe informacje o projekcie wraz z raportem z projektu można znaleźć na stronie internetowej OECD pod linkiem: https://www.oecd.org/eurasia/countries/ukraine/statisticsdevelopment.htm.