Nomenklatura Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych – NTS (obowiązująca w latach 2000-2017)
Nomenklatura Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) był to obowiązujący w Polsce uporządkowany wykaz nazw jednostek terytorialnych i przypisanych im numerycznych symboli (kodów) występujących na poszczególnych poziomach podziału terytorialnego kraju oraz na dwóch dodatkowych poziomach statystycznych (grupujących mniejsze jednostki poziomu terytorialnego). Nomenklatura NTS wykorzystywana była w procesie zbierania danych statystycznych, gromadzenia, przechowywania i opracowywania zebranych danych oraz ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wyników badań statystycznych w przekrojach terytorialnych. Wprowadzona została rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 roku i weszła w życie 8 sierpnia 2000 roku. Zniesiona została z dniem 1 stycznia 2018 roku.
Nomenklatura NTS została opracowana na podstawie stosowanej w krajach Unii Europejskiej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) oraz polskiego Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT). Została ona opracowana w oparciu o istniejący trójstopniowy podział kraju na województwa, powiaty i gminy, przy pomocy którego wyodrębnione zostały dwa dodatkowe nieadministracyjne poziomy, tj. regiony i podregiony.
Nomenklatura NTS dzieliła Polskę na terytorialne, hierarchicznie powiązane jednostki na pięciu poziomach, z czego 3 określano jako poziomy regionalne, a 2 – poziomy lokalne. Każda z jednostek niższego poziomu zawierała się wyłącznie w jednej jednostce poziomu wyższego, przy czym jedna jednostka terytorialna mogła reprezentować kilka poziomów NTS.
Poziomy regionalne obejmowały:
- Poziom NTS 1 – regiony (grupujące województwa)
- Poziom NTS 2 – województwa
- Poziom NTS 3 – podregiony (grupujące powiaty)
Poziomy lokalne obejmowały:
- Poziom 4 – powiaty (wraz z miastami na prawach powiatu)
- Poziom 5 – gminy (oraz dodatkowo: części miejskie gmin miejsko-wiejskich, części wiejskie gmin miejsko-wiejskich, dzielnice Warszawy, delegatury Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia)