Menu
Jeśli pomyłkowo wpisał Pan miejsce aktualnego zamieszkania, jako miejsce zameldowania i nacisnął ikonę „Potwierdzam” niestety nie ma już możliwości zmiany adresu.
Informacje dotyczące najwyższego ukończonego poziomu wykształcenia (do momentu krytycznego spisu tzn. do dnia 31 marca) w spisie powszechnym w 2011 roku (w badaniu reprezentacyjnym) ustalane są dla wszystkich osób w wieku 13 lat i starszych. Zbierane są również dane o dziedzinie, kierunku wykształcenia, a także zawodzie wyuczonym - w zależności od zadeklarowanego ukończonego poziomu wykształcenia. Na pytanie o kontynuację nauki odpowiadają osoby, uczące się w szkołach, których ukończenie zapewni im podwyższenie już posiadanego poziomu wykształcenia. Ukończenie innego kierunku na studiach magisterskich nie podnosi już ukończonego poziomu wykształcenia. W związku z tym należy zaznaczać odpowiedź "nie" na pytanie o kontynuację nauki.
Spis w obiektach zbiorowego zakwaterowania zostanie przeprowadzony w dniach: 4 maja – 15 czerwca 2011 r.
Aplikacja zostanie uruchomiona w dniu rozpoczęcia spisu. Teraz jest nieaktywna.
W obiektach zbiorowego zakwaterowania nie będzie realizowany spis reprezentacyjny.
Oznacza to, że spisem należy objąć wszystkie osoby (powinny się spisać osoby), które:
- w dniu 31.03.2011 przebywały/mieszkały na terenie Polski (bez względu na to czy były zameldowane czy też nie i czy miały polskie obywatelstwo)
oraz
- osoby, które w dniu 31.03.2011 były zameldowane w Polsce, ale - czasowo - przebywały/mieszkały za granicą (bez względu na czas nieobecności w Polsce).
Jeśli Pańskie dziecko nie jest zameldowane w Polsce - nie powinno być spisane, ponieważ nigdy nie było mieszkańcem Polski (ani faktycznie - nie przebywało w Polsce; ani prawnie - nie zostało zameldowane w Polsce).
Jeśli pojawił się napis: „Dane zostały zapisane w Bazie GUS” a respondent wylogował się - to nie ma powrotu do tego formularza. Nie można poprawić nr telefonu. Jednocześnie informujemy, iż dane dot. nr telefonu nie są obowiązkowe jedynie dobrowolne.
W pytaniu 8 zaznaczamy czy mieszkamy od urodzenia w miejscowości aktualnego zamieszkania (nie pod adresem, ale w miejscowości), w pytaniu 9 – kiedy do tej miejscowości przybyliśmy, a w pytaniu 10 – skąd do tej miejscowości przybyliśmy. Chodzi o poprzednią/ostatnią miejscowość, bo poprzednich miejscowości mogło być wiele.
Pytanie 10 rozpatrywane odrębnie rzeczywiście może budzić jakieś wątpliwości, ale z kontekstu dwóch wcześniejszych pytań (8 i 9) wynika, że chodzi o miejscowość.
Prosimy o odpowiedź na pytanie 10 zgodnie z powyższymi wyjaśnieniami.
Należy jednak podkreślić, że badanie to obejmuje tym samym próbę losową liczącą ponad 7 mln osób i jest największym badaniem reprezentacyjnym z dotychczas przeprowadzanych, pozwalającym na precyzyjne uogólnienie wyników.
W samospisie osoby dorosłe spisują się samodzielnie, natomiast dzieci do lat 16 spisywane są przez rodziców lub opiekunów.
Funkcja ta służy przerwaniu samospisu w sytuacji braku możliwości jego kontynuowania (skontaktuje się wówczas z Panią rachmistrz spisowy lub teleankieter statystyczny w celu uzupełnienia danych).
Należy jednak podkreślić, że badanie to obejmuje tym samym próbę losową liczącą ponad 7 mln osób i jest największym badaniem reprezentacyjnym z dotychczas przeprowadzanych, pozwalającym na precyzyjne uogólnienie wyników.
W samospisie osoby dorosłe spisują się samodzielnie, natomiast dzieci do lat 16 spisywane są przez rodziców lub opiekunów.
Funkcja ta służy przerwaniu samospisu w sytuacji braku możliwości jego kontynuowania (skontaktuje się wówczas z Panią rachmistrz spisowy lub teleankieter statystyczny w celu uzupełnienia danych).
Tym samym, osoby w stosunku do małżeństwa, których sąd orzekł separację - w spisie powszechnym jako stan cywilny powinny zaznaczyć "żonaty/zamężna".
Infolinia została uruchomiona z dniem 1 kwietnia 2011 i dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 8:00-18.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby inne osoby mogły się spisać z tego samego komputera. Należy pamiętać, że osoba kończąca spis musi się wylogować ze swojego formularza. Kolejna osoba musi się zalogować na swoje konto. Po zalogowaniu się do systemu, uwierzytelnieniu swojej osoby, musi wypełnić formularz dla siebie (do badania reprezentacyjnego lub badania pełnego).
Uprzejmie informuję, że dane, które zostały wyświetlone po zalogowaniu się na formularzu spisowym pochodzą ze źródeł administracyjnych tzn. z systemów informacyjnych administracji publicznej. Główny Urząd Statystyczny nie ma możliwości poprawiania danych respondenta. Imię i Nazwisko w Spisie Powszechnym NSP 2011 wykorzystywane jest tylko do celów identyfikacyjnych oraz do uwierzytelnienia danych respondenta. Bardzo proszę o weryfikację nazwiska w Urzędzie Gminy.
Są zobowiązane. Proszę się spisać przez Internet.
Jest zobowiązana. Proszę się spisać przez Internet.
Proponujemy spróbować poszukać nazwy ulicy według imienia jej patrona, np. Macieja.
Osoby nie posiadające nr PESEL a zamieszkujące terytorium Polski, powinny się spisać za pomocą formularza off-line. Zgodnie z ustawą o NSP 2011 spiszemy (lub one to zrobią) osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające na terytorium Polski (niezależnie od ich obywatelstwa) – z wyjątkiem dyplomatów i innych osób przebywających na podstawie szczególnych ustaleń. Wszystkie osoby nieposiadające (również czy przede wszystkim to obywatele innych państw, np. rzesze handlowców wietnamskich) numeru PESEL mogą się spisać za pomocą off-line.
Zgodnie z ustawą spis jest obowiązkowy - spisują się wszyscy członkowie rodziny.
To czy każdy spisuje się sam, czy przedstawiciel spisuje wszystkich członków rodziny, zależy od rodzaju badania.
W badaniu pełnym (formularz krótki) respondent wypełnia swoją ankietę osobową (poprzedzoną formularzem identyfikacyjnym) oraz ma możliwość spisania osób małoletnich mieszkających w tym samym mieszkaniu. Spisanie ankiety osoby małoletniej nie wymaga wypełnienia formularza identyfikacyjnego. Dla osób małoletnich wymagane jest podanie nr PESEL, jedynie dla dzieci do jednego roku życia dopuszcza się brak nr PESEL.
Badanie reprezentacyjne (formularz długi) dotyczy osób przebywających w danym mieszkaniu. W tym przypadku reprezentant (osoba która pierwsza się zalogowała) wypełnia formularz identyfikacyjny oraz spisuje wszystkich członków rodziny, tworzy relacje między nimi oraz spisuje ankietę mieszkaniową.
O tym, czy mieszkanie zostało wylosowane do badania reprezentacyjnego aplikacja poinformuje po wpisaniu i zatwierdzeniu adresu. Zależnie od rodzaju badania przeznaczonego dla tego adresu zostanie wyświetlony formularz krótki bądź długi.
Po zakończeniu spisywania formularza (zarówno do badania reprezentacyjnego jak i pełnego) pojawia się informacja o zapisaniu danych w bazie. Oznacza to, że spis się zakończył.
Spisowi podlegają wszystkie osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające na terenie Polski. Czy posiada Pani również miejsce zameldowania w Polsce? Jeśli wymeldowała się Pani z pobytu stałego w Polsce (w związku z wyjazdem na stałe za granicę) to nie podlega Pani polskiemu spisowi. Weryfikacja danych na formularzu identyfikacyjnym została założona ze względów bezpieczeństwa, tak aby osoba niepowołana nie „podszywała” się np. pod Panią. Brak polskich liter uniemożliwia poprawną identyfikację. Prosimy o sprawdzenie, czy ma Pani możliwość zmiany ustawień i pracę w środowisku z polskimi literami. Jeżeli nie ma takiej możliwości prosimy o kontakt z infolinią (+48) 800 800 800 lub wysłanie zgłoszenia (ze strony weryfikacyjnej) z prośbą o zdiagnozowanie problemu.
Spisowi podlegają wszystkie osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające na terenie Polski - obowiązek ten wynika z ustawy o spisie ludności i mieszkań z dn. 4.03.2010 r. Za uchylanie się od nałożonego ustawą obowiązku grozi kara grzywny (art. 23 ustawy); czego chcielibyśmy w praktyce unikać. Ponieważ Pan i Pana rodzina jesteście zameldowani w Polsce zachęcamy do udziału w trwającym spisie ludności i mieszkań i spisaniu się przy wykorzystaniu aplikacji internetowej. Formularze spisowe dostępne są na stronach www.form.spis.gov.pl ; zamieszczone przy pytaniach szczegółowe instrukcje pozwalają wypełnić formularz spisowy.