Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Obroty ładunkowe w portach morskich

Nazwa angielska: Cargo traffic at sea ports

Definicja:

Łączna ilość masy ładunkowej przemieszczonej przez port w danym okresie czasu przywiezionej lub wywiezionej przez statki, gdy transport jest realizowany w całości lub części drogą morską; obejmuje międzynarodowy obrót morski i krajowy obrót morski.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Uwzględnia się transport z/do jednego portu tzn. przemieszczanie towarów do obiektów przybrzeżnych, do zrzutu na morzu, materiału wybranego z dna morskiego do wyładowania w portach. Wlicza się rzeczno-morskie przemieszczanie towarów statkami handlowymi. Pomija się wewnętrzne przemieszczenia towarów między różnymi basenami lub dokami tego samego portu oraz dostawy oleju bunkrowego i zaopatrzenia na statki w portach.

Od 1.05.2004 r. wprowadzono badanie ,,Zestaw danych o transporcie morskim'', w którym dane o obrotach ładunkowych w portach morskich pozyskiwane są zgodnie z metodologią Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich (Eurostat). Do 31.12.2007 r. w sprawozdaniu T-10 dane o obrotach ładunkowych w portach morskich zbierane były według wcześniej stosowanej metodologii. Od 2008 r. również sprawozdanie T-10 jest zgodne z metodologią Eurostatu.


Źródło definicji:
  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 marca 2012 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012
    Miejsce publikacji: Dz. U. z 2012 r. poz. 446, z późn. zm.

Pojęcie podrzędne:

Dziedzina:
Gospodarka morska i żegluga śródlądowa

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Agnieszka Kamińska
e-mail:
Do góry

Newsletter