Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Przewozy pasażerów transportem kolejowym

Nazwa angielska: Transport of passengers by rail

Definicja:

Liczba wszystkich pasażerów przewiezionych na sieci kolei normalnotorowych i wąskotorowych pociągami osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi (łącznie z pasażerami przewiezionymi w wagonach sypialnych i w wagonach z miejscami do leżenia) z biletami płatnymi oraz pasażerów korzystających z bezpłatnych przejazdów na podstawie odpowiednich przepisów w ramach komunikacji wewnętrznej i międzynarodowej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

1. Liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji wewnętrznej ustala się na podstawie liczby sprzedanych biletów uprawniających do przejazdów.

2. Liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji międzynarodowej ustala się:

a) przy wyjeździe z Polski za granicę z bezpośrednimi biletami komunikacji międzynarodowej - na podstawie sprzedanych biletów,

b) przy przyjeździe do Polski z zagranicy i przy przejeździe przez terytorium Polski tranzytem z bezpośrednimi biletami komunikacji międzynarodowej, nabytymi poza granicami Polski - na podstawie odpowiednich dokumentów nadesłanych przez zarządy kolei zagranicznych tych krajów, na terenie których były nabyte przez pasażerów odpowiednie bilety.

Przy ustalaniu liczby pasażerów przewiezionych w komunikacji międzynarodowej, każdy bilet przyjmuje się za tylu pasażerów, dla ilu został on wystawiony.


Źródło definicji:
  • Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: -

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Iwona Krejner
e-mail:
Do góry

Newsletter