Przewozy pasażerów transportem kolejowym
Definicja:
Liczba wszystkich pasażerów przewiezionych na sieci kolei normalnotorowych i wąskotorowych pociągami osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi (łącznie z pasażerami przewiezionymi w wagonach sypialnych i w wagonach z miejscami do leżenia) z biletami płatnymi oraz pasażerów korzystających z bezpłatnych przejazdów na podstawie odpowiednich przepisów w ramach komunikacji wewnętrznej i międzynarodowej.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
1. Liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji wewnętrznej ustala się na podstawie liczby sprzedanych biletów uprawniających do przejazdów.
2. Liczbę pasażerów przewiezionych w komunikacji międzynarodowej ustala się:
a) przy wyjeździe z Polski za granicę z bezpośrednimi biletami komunikacji międzynarodowej - na podstawie sprzedanych biletów,
b) przy przyjeździe do Polski z zagranicy i przy przejeździe przez terytorium Polski tranzytem z bezpośrednimi biletami komunikacji międzynarodowej, nabytymi poza granicami Polski - na podstawie odpowiednich dokumentów nadesłanych przez zarządy kolei zagranicznych tych krajów, na terenie których były nabyte przez pasażerów odpowiednie bilety.
Przy ustalaniu liczby pasażerów przewiezionych w komunikacji międzynarodowej, każdy bilet przyjmuje się za tylu pasażerów, dla ilu został on wystawiony.
Źródło definicji:
-
Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego
Autor: Główny Urząd Statystyczny
Miejsce publikacji: -
Pojęcie nadrzędne:
Dziedzina:
Transport
Urząd Statystyczny w Szczecinie
e-mail: