Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Czas przepracowany w godzinach nadliczbowych

Nazwa angielska: Overtime

Definicja:

Czas przepracowany ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, za które pracownik nie otrzymuje dnia wolnego od pracy natomiast otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Praca wykonywana w dni wyznaczone jako dodatkowe wolne od pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych, chyba że w zamian udzielono dnia wolnego w innym terminie. Godziny nadliczbowe dzielą się na przepracowane w ruchu ciągłym i poza ruchem ciągłym. Godziny nadliczbowe wynikające z ruchu ciągłego są to godziny, stanowiące przedłużony czas pracy (np. soboty) oraz te godziny ruchu ciągłego, które w przypadku niepełnej obsady stanowisk na poszczególnych zmianach przypadają w niedziele i święta.


Źródło definicji:
  • rozporządzenie Rady (WE) nr 530/1999 z dnia 9 marca 1999 r. dotyczące statystyk strukturalnych odnoszących się do zarobków i kosztów pracy
    Miejsce publikacji: (Dz. Urz. WE L 63 z 12.03.1999, str. 6, z późn. zm. Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 3, str. 341, z późn. zm.)
  • Zeszyt metodologiczny. Statystyka rynku pracy i wynagrodzeń.
    Autor: Główny Urząd Statystyczny - Departament Rynku Pracy
    Miejsce publikacji: GUS, Warszawa

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Rynek pracy

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Klaudia Gietka
e-mail:
Do góry

Newsletter