Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Lotnictwo ogólne

Nazwa angielska: General aviation

Definicja:

Cywilne operacje lotnicze inne niż rozkładowe (regularne) lub pozarozkładowe (nieregularne) handlowe usługi lotnicze. Dzieli się na lotnictwo ogólne handlowe i niehandlowe.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

W statystykach - zgodnie z klasyfikacją ICAO działalności lotnictwa cywilnego - do handlowego lotnictwa ogólnego zalicza się loty wykonywane w celach fotograficznych, reklamowych, rolniczych, medycznych, badawczych, budowlanych i inne loty związane z wykonaniem profesjonalnej usługi z wyłączeniem usługi transportu publicznego. Oznacza to, że taksówek powietrznych i lotów widokowych nie zalicza się do handlowego lotnictwa ogólnego (kwalifikuje się je do handlowych usług lotniczych, gdyż celem tych lotów jest publiczny, odpłatny lub w ramach najmu, transport pasażerów).

Do niehandlowego lotnictwa ogólnego zalicza się loty szkoleniowe, prywatne, firmowe, umożliwiające skoki spadochronowe, a także międzylądowania techniczne, loty testowe (loty o charakterze niehandlowym przeprowadzane w celu testowania statku powietrznego przed oddaniem go do użytkowania), loty pozycjonujące (loty o charakterze niehandlowym przeprowadzane w celu umiejscowienia statku powietrznego w lokalizacji, z której rozpocznie rozkładowe lub pozarozkładowe loty lub usługi) itp. Do tej kategorii zalicza się ponadto loty państwowe (tj. rządowe, wojskowe, policyjne, służb celnych itp.), jednak nie uwzględnia się ich w statystykach.


Źródło definicji:
  • Słownik statystyki transportu - piąta edycja
    Autor: UN - United Nations
    Miejsce publikacji: Geneva

Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta

Linki do pojęć innych słowników internetowych:

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Izabela Próchnicka
e-mail:
Do góry

Newsletter