Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Handlowe usługi lotnicze

Synonimy: Przewozy lotnicze
Nazwa angielska: Commercial air service

Definicja:

Lot lub seria lotów wykonanych w celu transportu publicznego pasażerów i/lub ładunków (towarów i/lub przesyłek pocztowych) za wynagrodzeniem lub w ramach najmu. Dzielą się na usługi rozkładowe (regularne) i pozarozkładowe (nieregularne).


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Handlowe usługi lotnicze rozkładowe (regularne), to usługi wykonywane w oparciu o publikowany rozkład lotów lub z taką częstotliwością, że tworzą łatwo rozpoznawalną systematyczną serię lotów. Należy zaliczyć do nich dodatkowe loty, które wykonywane są z powodu dużego zainteresowania lotami rozkładowymi (regularnymi).

Do handlowych usług lotniczych pozarozkładowych (nieregularnych) należy zaliczyć przekierowania, czartery i inne nieregularnie wykonywane loty, których celem jest transport publiczny odpłatny lub w ramach najmu, w tym taksówki powietrzne i loty widokowe - zgodnie z klasyfikacją ICAO działalności lotnictwa cywilnego.


Źródło definicji:
  • Słownik statystyki transportu - piąta edycja
    Autor: UN - United Nations
    Miejsce publikacji: Geneva

Definicja normatywna:

Lot lub seria lotów, w których przewozi się pasażerów, towary lub pocztę, za wynagrodzeniem, w tym na podstawie umowy o czasowym oddaniu lub wzięciu statku powietrznego do używania.


Źródło definicji normatywnej:
  • ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2020 r. poz. 1970, z późn. zm.)

Dziedzina:
Działalność transportowa, poczta

Linki do pojęć innych słowników internetowych:

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Izabela Próchnicka
e-mail:
Do góry

Newsletter