Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej

Synonimy: Korzystający z pomocy społecznej
Nazwa angielska: Beneficiaries of social assistance at domicile

Definicja:

Wszyscy członkowie gospodarstw domowych, które w roku badania otrzymały przynajmniej raz jakąkolwiek pomoc świadczoną przez ośrodki pomocy społecznej. W populacji beneficjentów ujmuje się także osoby bezdomne korzystające z pomocy gminy.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Powodem takiego ujęcia jest fakt, że przy rozpatrywaniu wniosków o pomoc społeczną analizowana jest sytuacja materialna wszystkich członków gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek i wyliczany jest dochód na osobę w jej gospodarstwie domowym. Ponadto przyjęto założenie, że każda forma pomocy wywiera pośrednio, choćby niewielki wpływ na sytuację bytową wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym

Ubodzy beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej to osoby, których dochód na osobę samotnie gospodarującą albo bezdomną, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych – na osobę w rodzinie, nie przekraczał kryterium dochodowego.


Źródło definicji:
  • Zeszyt metodologiczny. Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej.
    Autor: Urząd Statystyczny w Krakowie
    Miejsce publikacji: GUS 2019 r.

Pojęcie nadrzędne:

Pojęcie podrzędne:

Dziedzina:
Warunki życia ludności, pomoc społeczna

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
Urząd Statystyczny w Krakowie
e-mail:
Do góry

Newsletter