Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Generator liczb pseudolosowych

Synonimy: Generatory komputerowe
Nazwa angielska: Pseudo-random numbergenerator

Definicja:

Generator liczb losowych, który z założenia ma generować ciągi liczb losowych za pomocą określonych wzorów (algorytmów). Ponieważ użycie algorytmu do generowania liczby losowej, która z założenia nie podlega opisowi żadnym wzorem, jest sprzeczne samo w sobie, często liczby uzyskiwane w ten sposób nazywa się liczbami pseudolosowymi.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

W praktyce, generując w ten sposób liczby za pomocą komputera, uzyskuje się liczby o bardzo dobrych własnościach statystycznych (spełniają wymagane testy losowości czy niezależności) i stąd, często utożsamia się pojęcia liczb losowych i liczb pseudolosowych. Co więcej, we współczesnych generatorach tego typu często jako parametr zadaje się aktualny czas, warunki pogodowe (temperatura, ciśnienie) lub inne tego typu liczby bazujące na zdarzeniach nieprzewidywalnych (losowych, przypadkowych). W ten sposób zwiększa się wiarygodność liczb pseudolosowych i uzasadnia traktowanie ich jako losowych.


Źródło definicji:
  • Komputerowe generatory liczb losowych
    Autor: Wieczorkowski R., Zieliński R.
    Miejsce publikacji: WNT, Warszawa 1997 r.

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Podstawowe pojęcia statystyczne

Jednostka odpowiedzialna merytorycznie:
GUS – Departament Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów
e-mail:
Do góry

Newsletter