Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Środowiskowy dom samopomocy

Nazwa angielska: Community self-help centre

Definicja:

Ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Środowiskowy dom samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Domy, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na domy dla: a) osób przewlekle chorych; b) osób upośledzonych umysłowo; c) osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.

W badaniu PS-03 ujęte są jedynie placówki całodobowe.


Źródło definicji:
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2020 r. poz. 249)
  • ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.)

Dziedzina:
Warunki życia ludności, pomoc społeczna

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Joanna Marzęcka
e-mail:
Do góry

Newsletter