Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Ratownik medyczny

Nazwa angielska: Emergency Medical Technician(Paramedic)

Definicja:

Osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Zawód medyczny, który polega na zabezpieczeniu osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowaniu działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska, dokonywaniu oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i podejmowaniu medycznych czynności ratunkowych, transportowaniu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, komunikowaniu się z osobą w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i udzieleniu jej wsparcia psychicznego w sytuacji powodującej stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych.


Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2020 r. poz. 882, z późn. zm.)

Pojęcie nadrzędne:

Dziedzina:
Zdrowie i ochrona zdrowia

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Krzysztof Nyczaj
e-mail:
Do góry

Newsletter