Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Adopcja

Synonimy: Przysposobienie
Nazwa angielska: Adoption

Definicja:

Nawiązany między przysposabiającym a przysposobionym stosunek prawnorodzinny podobny do stosunku między rodzicami a dziećmi.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Rodzaje adopcji:

- przysposobienie pełne - stanowi w polskim ustawodawstwie regułę. Osoba przysposobiona staje się członkiem rodziny przysposabiającego a skutki przysposobienia rozciągają się również na całą rodzinę przysposabiającego tak, jak gdyby przysposobiony urodził się jako dziecko naturalne przysposabiającego. Powstają wzajemne prawa i obowiązki alimentacyjne, natomiast ustają prawa i zobowiązania wobec rodziny naturalnej dziecka. Przysposobienie pełne skutkuje najczęściej zmianą nazwiska dziecka i sporządzeniem nowego aktu urodzenia. Jest ono rozwiązywalne,

- przysposobienie niepełne - powoduje powstanie stosunku rodzinnego tylko między przysposabianym i przysposabiającym. Nie rozciąga się na krewnych przysposabiającego. Akt urodzenia pozostaje bez zmian z wyjątkiem informacji o przysposobieniu,

- przysposobienie całkowite, zwane również anonimowym, jest najdalej idącą postacią przysposobienia. Możliwe jest tylko wtedy, gdy rodzice dziecka przed sądem opiekuńczym wyrażą zgodę na przysposobienie swego dziecka w przyszłości, bez wskazania osoby przysposabiającej.


Źródło definicji:
  • ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy
    Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2017 r. poz. 682, z późn. zm.)

Dziedzina:
Rodzina

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Joanna Marzęcka
e-mail:
Do góry

Newsletter