Wolontariusz
Definicja:
Osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia poświęca czas na świadczenie usług lub wytwarzanie dóbr na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych, szerszej społeczności lub środowiska naturalnego. Działanie to ma formę pracy na rzecz innych i jest określane jako praca społeczna, praca niezarobkowa lub wolontariat.
Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:
W zakresie uregulowanym przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, praca wolontariusza wykonywana na rzecz działalności statutowej organizacji pozarządowych i jednostek z nimi zrównanych, jednostek sektora publicznego i podmiotów leczniczych, powinna opierać się na porozumieniu między wolontariuszem a podmiotem korzystającym; w porozumieniu określa się zakres, sposób i czas pracy wolontariusza.
Źródło definicji:
-
Fundacje i stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne Kościoła Katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych
Autor: Główny Urząd Statystyczny - Departament Badań Społecznych
Miejsce publikacji: GUS, Warszawa 2009 r.
Definicja normatywna:
Wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz uprawnionych organizacji i instytucji według zasad określonych w ustawie o działalności pożytku publicznym i wolontariacie. Wolontariusz nie jest pracownikiem, a wykonywane przez niego świadczenia nie są świadczeniem pracy, tylko świadczeniem odpowiadającym świadczeniu pracy. Członek stowarzyszenia może również wykonywać świadczenia, jako wolontariusz, na rzecz stowarzyszenia, którego jest członkiem.
Źródło definicji normatywnej:
-
ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Miejsce publikacji: (Dz. U. z 2023 r. poz. 571, z późn. zm.)
Dziedzina:
Gospodarka społeczna
GUS – Departament Badań Społecznych i Rynku Pracy
e-mail: