Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Oświadczenie rzecznika prasowego prezesa GUS w sprawie ujawnienia adresów e-mail w korespondencji wychodzącej z GUS 27 września 2021 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.09.2021

Adresy e-mail, do których skierowano 27 września 2021 r. korespondencję z GUS pochodzą z zapytań przesyłanych do urzędu  poprzez formularz „Pytanie o NSP” na podstawie wcześniej udzielonej zgody na przetwarzanie adresu e-mail w zakresie i celu realizacji zapytania skierowanego do służb statystyki publicznej.

Adresy e-mail, które zostały ujawnione w wysyłce nie pochodzą z formularzy spisowych.  

Adresy te nie zostały pozyskane ani wykorzystane w ramach prac spisowych, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. i nie stanowią danych statystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej.

W ramach zdarzenia przesłano wiadomość z informacją, że „Użytkownicy aplikacji do samospisu, którzy utracili dostęp z powodu upływu 14 dni od założenia konta - pierwszego zalogowania, mają ponownie możliwość pracy z aplikacją”. Dlatego też należy ocenić, że zdarzenie odnosiło się wyłącznie do jednej kategorii i rodzaju danych osobowych tj. adresu e-mail.

Adres e-mail, o ile pozwala na bezpośrednią lub pośrednią identyfikację osoby fizycznej, należy zakwalifikować do tzw. danych zwykłych.

Zawiadomienie o naruszeniu przesłano do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych 28 września 2021 r., z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

 

 

Karolina Banaszek
Rzecznik Prasowy Prezesa GUS

Do góry

Newsletter