Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Oświadczenie rzecznika prasowego Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ws. przyznawania nagród spisowych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.12.2020

W związku z licznymi informacjami na temat decyzji Głównego Urzędu Statystycznego o nieprzyznaniu nagród dla gminnych i wojewódzkich komisarzy spisowych związanych z realizacją Powszechnego Spisu Rolnego 2020 r. wyjaśniam:

W ustawie z dnia 31 lipca 2019 r o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 (DZ.U. poz. 1728, z późn. zm.). w art. 23 zapisano, że mogą być przyznane nagrody spisowe dla gminnych komisarzy spisowych (wójtów, burmistrzów, prezydentów) oraz dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego.  Należy podkreślić, że przyznanie nagrody ma zawsze charakter uznaniowy i zależy od decyzji organu przyznającego tę nagrodę.

Odnośnie pierwszej grupy, tj. gminnych komisarzy spisowych, biorąc pod uwagę aktualną pandemię COVID-19 na terytorium Polski oraz związaną z tym potrzebę maksymalnego ograniczenia wydatków publicznych, wsłuchując się w głos wojewodów, podjęta została decyzja, że nagrody spisowe nie zostaną przyznane zarówno wojewódzkim komisarzom spisowym (wojewodom) jak i gminnym komisarzom spisowym. Środki publiczne na nagrody dla ww. komisarzy spisowych Główny Urząd Statystyczny zwróci do budżetu państwa.

Informuję, że podjęto również decyzję o nieprzyznaniu nagród za realizację spisu dla dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów GUS oraz dyrektorów i zastępców dyrektorów Urzędów Statystycznych. Środki te, podobnie jak kwoty przeznaczone na nagrody dla komisarzy spisowych, zostaną zwrócone do budżetu państwa.

Natomiast odnośnie drugiej grupy, tj. członków gminnych biur spisowych (pracowników jednostek samorządu terytorialnego), informuję, że otrzymali oni gwarantowane ustawą o spisie (Dz. U. poz. 1728, z późn. zm.) dodatki spisowe, a gminni komisarze spisowi otrzymali informację o możliwości wypłat nagród za realizację spisu dla członków gminnych biur spisowych.

Ponadto informuję, że wszyscy rachmistrze spisowi otrzymali wynagrodzenie za realizację wywiadów spisowych w formie dodatków spisowych lub z tytułu umowy zlecenia, zgodnie z zapisami ustawy o spisie.


Karolina Banaszek
Rzecznik prasowy Prezesa GUS

Do góry

Newsletter