Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Komentarz do artykułu " Rząd pracuje nad nowym podatkiem. Eksperci: to wstęp do katastru"

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.05.2022

Komentarz do artykułu Rząd pracuje nad nowym podatkiem. Eksperci: to wstęp do katastru i cytatu: „Ekspert w tym kontekście zwraca także uwagę na nową pozycję, która znalazła się w Narodowym Spisie Powszechnym – po raz pierwszy pojawił się w nim podpunkt dotyczący majątku oraz danych dotyczących posiadanych nieruchomości.”

W odniesieniu do treści artykułu Rząd pracuje nad nowym podatkiem. Eksperci: to wstęp do katastru; dotyczącego zakresu i sposobu wykorzystania informacji zebranych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, Główny Urząd Statystyczny wyjaśnia, że w ramach realizowanych wywiadów spisowych respondenci nie podawali żadnych informacji na temat posiadanego majątku, w tym nieruchomości. Ponadto, należy podkreślić, że informacje podawane w ramach kwestionariusza mieszkaniowego dotyczyły jedynie mieszkania, które respondent zamieszkiwał 31 marca 2021r., a ich zakres nie różnił się znacząco od pytań postawionych w ramach NSP2011. Listy pytań dla NSP 2011 i NSP2021 dostępne są odpowiednio pod adresami: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2011/kwestionariusze-nsp-2011/ oraz    https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zakres zbieranych informacji oraz cele realizacji spisu zostały określone w  ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. poz. 1775 oraz z 2020 r. poz. 1486) oraz  rozporządzeniu (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz. Urz. UE L 218 z 13.08.2008, str. 14) wraz z aktami wykonawczymi. Jednym z tych celów jest m.in. dostarczanie informacji na temat wielkości i jakości zasobów mieszkaniowych zlokalizowanych na terenie kraju w danym momencie czasu, tj. 31 marca 2021 r., a w powiązaniu z informacjami o liczbie osób zamieszkujących mieszkania także o warunkach mieszkaniowych ludności. Informacje te, stanowią natomiast jedną z charakterystyk jakości życia społeczeństwa. Dane zbierane są wyłącznie w celach statystycznych i nie służą żadnym innym celom jak tylko opracowaniu zestawień zbiorczych.

Do góry

Newsletter