VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna Modelling 2024. Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu pod patronatem honorowym Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
A A APrezes Głównego Urzędu Statystycznego objął honorowym patronatem VIII Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Techniczną "Modelling 2024 - Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu". Wydarzenie odbędzie się 6 i 7 czerwca br. w Krakowie.
Celem konferencji „Modelling. Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu” jest wymiana wiedzy i doświadczeń w szeroko pojętej tematyce modelowania podróży. W dyskusjach planowane jest podjęcie następujących tematów: prognozowanie ruchu, regionalne i krajowe modele podróży, tworzenie baz danych dla potrzeb modelowania ruchu, rozwój metod w prognozowaniu ruchu, alternatywne techniki monitorowania podróży, zastosowanie narzędzi symulacyjnych w procesie modelowania podróży, modelowanie przewozów ładunków w systemach transportowych i zastosowanie sztucznej inteligencji w prognozowaniu ruchu i podróży.
Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest pod adresem: modelling.pk.edu.pl
Główny Urząd Statystyczny prowadzi szereg działań, które są skierowane do osób zainteresowanych turystyką i podróżami. Publikacje z tego zakresu dostępne są pod adresem: stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/
Istotną bazą danych jest również Bank Danych Lokalnych (bdl.stat.gov.pl). Bank Danych Lokalnych jest największą w Polsce bazą danych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku. BDL oferuje cechy statystyczne pogrupowane tematycznie. Pierwsze dane pochodzą z 1995 roku.
Dane o dot. turystyki w Polsce dostępne są także w Dziedzinowych Bazach Wiedzy (dbw.stat.gov.pl). Dane dostępne są dla Polski ogółem, dla części zmiennych również w podziale na województwa, a w przypadku danych demograficznych oraz z zakresu budżetów JST również na niższych poziomach podziału terytorialnego.
Ponadto, Główny Urząd Statystyczny prowadzi szereg działań, które są niezbędne w codziennej pracy przedstawicieli finansów, biznesu i bankowości. Miesięczne, kwartalne i roczne wskaźniki makroekonomiczne opisujące podstawowe tendencje rozwoju społeczno-gospodarczego kraju są regularnie opracowywane i publikowane na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
W celu ułatwienia użytkownikom korzystania ze wskaźników makroekonomicznych, Główny Urząd Statystyczny uruchomił Bank Danych Makroekonomicznych (bdm.stat.gov.pl). Bank Danych Makroekonomicznych (BDM) jest statystyczną bazą gromadzącą wskaźniki charakteryzujące sytuację gospodarczą i społeczną Polski w skali makro. Baza, umożliwia dostęp do długich szeregów czasowych dla podstawowych danych makroekonomicznych w różnych obszarach tematycznych.
Istotną bazą danych jest także System Monitorowania Rozwoju STRATEG (strateg.stat.gov.pl). Baza zawiera obszerny zestaw mierników kluczowych dla monitorowania rozwoju (głównie o rocznej częstotliwości) na poziomie kraju, jak również na niższych szczeblach podziału terytorialnego. W celu zapewnienia możliwości porównań międzynarodowych baza gromadzi również podstawowe wskaźniki dla Unii Europejskiej, krajów członkowskich i regionów na poziomie NUTS 2.
System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP, smup.gov.pl), który zawiera informacje na temat świadczenia usług publicznych przez gminy i powiaty. To usługi, z których wszyscy na co dzień korzystamy. Każdy może przeglądać i porównywać dane oraz uzyskać raporty usług. W SMUP dostępny jest także duży zbiór danych na temat finansów gmin i powiatów. Wszystkie dane SMUP można łatwo udostępniać w mediach społecznościowych.
Projekt - Inteligentny system produkcji statystyk transportu drogowego i morskiego z wykorzystaniem wielkich wolumenów danych na rzecz kształtowania polityki transportowej kraju – TranStat (transtat.stat.gov.pl) to kolejny innowacyjny produkt GUS. Celem projektu jest unowocześnienie systemu produkcji statystyk transportu drogowego i morskiego poprzez wykorzystanie wielkich zbiorów danych („Big Data”).
Główny Urząd Statystyczny prowadzi także badania z zakresu koniunktury. Jest to całokształt wskaźników życia gospodarczego charakteryzujących stan gospodarki danego kraju lub rynku, pozwalających ocenić tendencje rozwojowe. Wyniki badań z obszaru koniunktury dostępne są pod adresem: stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura
- Rola statystyki publicznej jest nie do przecenienia. My konstytuujemy jeden wspólny język w debacie publicznej - język danych statystycznych – mówił dr Dominik Rozkrut, Prezes GUS podczas innego wydarzenia.
Z uwagi na ilość działań Głównego Urzędu Statystycznego skierowanych do uczestników wydarzenia, Prezes GUS objął wydarzenie patronatem honorowym.