Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Spisz się jak najszybciej samodzielnie! Pamiętaj, masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
04.08.2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września br. Najdogodniejszą formą przekazania danych jest samospis internetowy https://spis.gov.pl.

Z osobami, które nie wypełnią formularza spisowego przez Internet skontaktują się rachmistrzowie. Będą dzwonić tylko z dwóch numerów, niezależnie od województwa:

22 828 88 88

22 279 99 99

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem, co znaczy, że czas na samospis mamy do momentu gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.


Rachmistrz może również odwiedzić respondentów w miejscu ich zamieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

Wywiady bezpośrednie przeprowadzane są z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Rachmistrz przeprowadzający wywiad z respondentem musi wylegitymować się oficjalnym identyfikatorem. Informacja o tym, co powinien zawierać identyfikator rachmistrza jest dostępna tu: https://spis.gov.pl/co-warto-wiedziec-o-identyfikatorze-rachmistrza/

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Infolinia 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora) działa od 8:00 do 20:00 także w soboty i niedziele. Konsultanci udzielą wszelkich potrzebnych respondentom informacji na temat spisu.

Podczas wywiadu rachmistrz może zadawać tylko pytania zawarte w formularzu. Nie powinien pytać o stan majątkowy respondenta, posiadane wartościowe rzeczy, dokumenty bankowe, zobowiązania finansowe i tym podobne.

W przypadku zastrzeżeń dotyczących przebiegu wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza , należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią  22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub z właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Gminnym Biurem Spisowym.

Wszystkie dane przekazane w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym.

Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Dane pozyskane w spisie powszechnym nie będą udostępniane żadnej instytucji kontrolnej ani w publikacjach prezentujących wyniki spisu, w formie umożliwiającej powiązanie danych osobowych z danymi przekazanymi w spisie.

Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Do góry

Newsletter