Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polska w czołówce rankingu Open Data Maturity Report 2022!

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
20.12.2022

Komisja Europejska opublikowała ósmą edycję  „Raportu o dojrzałości otwartych danych” (Open Data Maturity Report). Raport jest opracowywany od 2015 r. Głównym jego tematem jest analiza dojrzałości krajów Unii Europejskiej i ich postępów w promowaniu udostępniania oraz ponownego wykorzystywania otwartych danych.

W 2022 r. raport obejmuje 35 krajów: 27 państw członkowskich UE, 3 kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) (Norwegia, Szwajcaria, Islandia), 4 kraje kandydujące (Albania, Czarnogóra, Serbia, Ukraina) oraz Bośnia i Hercegowina. Każdy kraj badany był w następujących obszarach: polityka otwartych danych, jakość danych, portal otwartych danych oraz wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo dane.gov.pl

W tegorocznym raporcie Polska zajęła 3. miejsce.  Awans z 4.miejsca, które zajmowaliśmy przed rokiem, był możliwy dzięki owocnej współpracy w zakresie otwierania danych w ramach administracji publicznej. Wysoka lokata to powód do dumy, ale także motywacja do doskonalenia rozwiązań ułatwiających wykorzystywanie danych, w tym pochodzących z badań statystyki publicznej.

Więcej o raporcie na stronie data.europa.euhttps://data.europa.eu/en/publications/datastories/assessing-open-data-developments-across-europe-discover-open-data-maturity


Do góry

Newsletter