Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Polska statystyka liderem otwierania danych statystycznych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
03.12.2020

Sukces polskiej statystyki w rankingu Open Data Inventory

Według rankingu Open Data Inventory (ODIN) oceniającego stopień dostępności i otwartości danych prezentowanych przez krajowe urzędy statystyczne GUS awansował na 2 pozycję wśród 187 krajowych urzędów statystycznych na świecie!

Na świetny wynik polskiej statystyki publicznej (wskaźnik ogółem wyniósł 85 pkt i był gorszy tylko od uzyskanego przez Singapur) złożyły się następujące wyniki cząstkowe: za dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych otrzymaliśmy 81 pkt, natomiast za poziom otwartości danych - 89 pkt. Najwyżej oceniono dostępność danych i poziom ich otwartości w statystykach gospodarczych 93 pkt, w obszarze danych na temat środowiska – na poziomie 86 pkt., a w zakresie statystyk dotyczących kwestii społecznych otrzymaliśmy 78 pkt.

W przeprowadzanym cyklicznie przeglądzie, oprócz dostępności na stronach internetowych oraz w bazach danych bogatego zakresu informacji z różnych obszarów życia społeczno-gospodarczego i dotyczących środowiska badane są także m.in. otwartość stosowanych formatów, dostępność metadanych oraz możliwość komputerowego odczytu danych.

Szczegółowe informacje na temat wyników Polski dostępne są pod adresem: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/POL?year=2020

Do góry

Newsletter