Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja o badaniu Rozkład wynagrodzeń

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
19.03.2024

W drugiej połowie 2024 r. Główny Urząd Statystyczny rozpocznie publikowanie co miesiąc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oraz mediany wynagrodzeń miesięcznych brutto. Pierwsze opublikowane dane będą dotyczyć stycznia 2024 r.

Dane są wynikiem nowego, opartego w całości na źródłach administracyjnych, badania Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej, realizowanego bez obciążania sprawozdawców. Jest to badanie pełne, które uwzględnia wynagrodzenia wypłacone w danym miesiącu z tytułu wszystkich zatrudnień czyli każdej pracy na podstawie stosunku pracy lub stosunku służbowego, niezależnie od wymiaru pracy, na który została zawarta umowa. Badanie dotyczy wszystkich podmiotów gospodarki narodowej (również małych – do 9 osób).

Dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto i medianie wynagrodzeń miesięcznych brutto
w gospodarce narodowej
będą publikowane:

  • częściej, bo co miesiąc;
  • w nowych agregacjach, tj. według: płci, wieku, miejsca zamieszkania zatrudnionych, wielkości podmiotu;
  • dla wszystkich szczebli podziału administracyjnego (w tym w podziale na gminy). 

Dane administracyjne są już obecne w innych statystykach rynku pracy. Zostały zaimplementowane w badaniu Pracujący w gospodarce narodowej, dzięki czemu co miesiąc, poczynając od danych za grudzień 2022 r., dostępnych jest kilkanaście tablic z informacjami o wszystkich pracujących, w tym pracujących w podmiotach małych (do 9 osób), według płci i wieku. Na szczególną uwagę zasługują dane o średniej i medianie wieku pracujących, które są dostępne według miejsca zamieszkania na poziomie gmin.

Do góry

Newsletter